Adres:

Çanakkale Asfaltı Mermerli Mah. No:12
Menemen / İzmir

Duraform Nedir ?

Duraform Nedir ?

İnsan sağlığına kesinlikle zararsızdır. PVC, kurşun ve silikon gibi sağlığa zararlı bileşenler içermediğinden Duraform yapılar kullanıcılarının sağlığını kesinlikle riske atmaz.

Paslanma, çürüme ve kurtlanma sorunu kesinlikle yoktur. Dünyada ilk defa bir kanal çalışması ve iskele inşaatında kullanılan Duraform ulusal ve uluslar arası platformda kendini kanıtlamış ve rakip tanımaz teknik özelliklerini açıkça ortaya koymuştur.

Duraform prefabrik yapılar bilinen en yüksek deprem dayanımına sahiptir. Yine dünyada ilk kez CTP prefabrik villa uygulamasına imza atan firmamız kanıtlarıyla ortaya koymuştur ki Duraform villalar özellikle deprem riski yüksek bölgelerde sahip olabileceğiniz en güvenli yapılardır. Çelik konstrüksiyon bir villadan defalarca daha yüksek deprem dayanımına sahiptir.

Kısaca DURAFORM 21. yüzyılın en üstün yapı elemanıdır.

Teknik Özellikleri

Kompozit (CTP) yapı profilleri bütün dünya tarafından yüzyılın yapı elemanı olarak kabul görmüş yeni bir teknoloji ürünüdür. Klasik yapı malzemelerine kıyasla sahip olduğu birçok teknik üstünlüğü ile evlerden ağır ve kimyasal sanayi kuruluşlarına kadar çok geniş bir yerlpazede kullanılan Duraform yurtdışında çok daha yoğun kullanılmasına rağmen ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlamıştır.


Karşılaştırmalı Teknik Özellikleri

AHŞAPÇELİKALÜMİNYUMDURAFORM
Korozyon Dayanımı Su ve kimyasalların etkisi ile çatlayabilir, çürüyebilir. Çürümeye karşı, doğaya zararlı maddeler kullanılması ve birkaç ayda bir bakım yapılması gerekir. Ciddi bakım çalışmalarına gerek duyar. Korozyon ve oksidasyon eğilimi çok yüksektir. Galvanik korozyona uğrar. Korozyon dayanımı kutuplandırma yapılarak ya da özel kaplamalar ile kaplanarak belli bir düzeyde arttırılabilir. Duraform Profiller proje doğrultusunda Özelleştirilen özel bir reçine ile cam elyaf liflerinden oluşmaktadır. Özel reçineleri sayesinde her türlü doğal koşula, korozyona, oksidaşyona, kimyasal maddelere ve UV etkilerine karşı son derece dayanıklıdır.
Haşere Korunumu Bakımı ve Muhafaza Etme Haşerelerin yaşamasına uygun bir alan olduğundan zehirli ve doğaya zararlı maddeler ile korunması gerekir. Kesin bir neticede alınamamıştır. Galvaniz ile kaplayarak ya da koruyucular ile boyayarak kontrol altında tutmak gerekir. Her şeye rağmen metalleri ilk günkü gibi muhafaza etmek kesinlikle mümkün değildir. Galvanizin maliyeti yüksektir. - Duraform profilleri haşerelerden etkilenmez. Bir adı da kemirgenlerin kemiremediği malzemedir. Çürümez, paslanmaz, bakım; gerektirmez
Dayanıklılık En uygun koşullar altında incelendiğinde bile mukavemeti fazla değildir. Çelik homojen olduğundan doğrusal ve çapraz dayanım farklılık göstermez. Yield strength (Fy) 36 ksi dir. İzolasyon yeteneği zayıftır - ısıl iletkenliği yüksektir. Soğuk ve sıcakta aşırı iletkendir, 150 (BTU/SF/HR/Fo/IN); Genleşme katsayısı yüksektir. 11-13 (IN-IN/Fo) 106. Duraform sağlamdır ve ahşaptan çok daha dayanıklıdır. Ultimate flexural strength (Fu) LW= 30,000 psi - CW= 10,000 psi Compression strenght is 30,000 psi dir.
Sertlik ve Elastik Modül Extreme fiber bending up to 2800 psi* Compression parailel to grain=up to 1800 psi. Ahşap profiller Duraform profillerin 2/3'ü oranında rijittir.. Elastik modül: 2x1011 N/m2 Elastik modül: 2 x1010 N/m2 Flexural strength (Fu) 35 ksi Homojendir. Duraform profilleri ahşaptan profillere oranla bir-bir buçuk kat daha hafiftir. Elastik Modülü çok yüksektir. Deforme olmaz. Kolay kırılmaz. Depremler için uygun taşıyıcı elemandır. LW=2.5x10 psi - CW= 0,8 x 106 psi, 1,8 x 10 psi üzerindedir.
Ağırlık Özgül ağırlık = 0.65 gr/cm3 Özgül Ağırlık: 7.8 gr / cm3 Çeliği kaldırmak, nakletmek ve monte etmek için iş makinelerine ihtiyaç duyulmaktadır Özgül ağırlık: 2.7 gr/cm3 Alüminyum hafiftir. Bakır ve çeliğin yaklaşık %30'u kadar olmasına rağmen Duraformdan da % 30 mertebesinde ağırdır. Özgül ağırlık = 1.7 gr/cm3 Duraform profillerin sağlamlık/ağırlık oranı olarak ahşaptan çok daha dayanıklıdır.
Elektriksel İletkenlik Ahşap profiller ıslandıklarında iletkenlik kazanırlar Elektriği ve ısıyı iletir. Topraklama yapmak gerektirmektedir. Yüksek ısıl iletkenlik-260-460 (BTU-SF-HR-Fo-IN) En iletken 3. metaldir. Elektriği iletir. Topraklama yapmak gerekmektedir. Duraform profiller elektriği kesinlikle iletmezler.
Görünüm Haşerelere karşı ilaçlandıktan sonra boyanmalıdır. Boya ve ahşap farklı çalıştıklarından dolayı sıklıkla yeniden bakım ve boya gerektirebilir Zaman içerisinde metal yorgunluğu oluşur. Duraform profillerden on kat daha az deforme olmaksızın esneme kabiliyeti olduğundan kalıcı deformasyonlar yaşanabilir. Gümüş renklidir. Diğer renkler elekroliz ve boyama yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Mekanik, kimyasal ve galvaniz ile kaplama yapılabilir Renk ve desen üretim esnasında verildiğinden, iklim koşullarından da etkilenmediğinden bakım ve boya gerektirmez…
Maliyet Ürün bazında ahşap daha ucuz olmasına rağmen proje bazında düşünüldüğünde yüksek işçilik maliyetleri ve sıklıkla bakım gerektirmesi nedeni ile Duraform dan ekonomik değildir. Renkli olması için boyamak, oksidasyona ve korozyona karşı korumak gerekir. Korumak için büyük maliyetler gerekir. Yinede korozyona mani olunamaz.. Duraforma göre yüksek maliyetlidir… Proje bazında düşünüldüğünde kurulum: ve bakım maliyetleri düşük olduğundan satın alırken rekabetçi, uzun vadede ise bakım gerektirmediğinden oldukça karlıdır.
Elektromanyetik ve Radyo Dalgalarına Geçirgenlik - Elektromanyetik ve radyo dalgaları yansıtabilir. Elektromanyetik dalgalara ve radyo dalgalarına karşı son derece yalıtkandır. Alıcı, verici ve radarların çalışmasını olumsuz etkiler. Pultruzyonla yapılan profiller radyo dalgalarına, mikro dalgalara ve diğer elektromanyetik frekanslara geçirgendirler. 
Bu Özellikleri ile radar tesisleri, askeri alanlar, teşhis ve tanı merkezlerinde cihazların bulunduğu alanlarda çelik malzeme yerine kullanılır…
İşleme Kolaylığı Kolaydır. Kesmek ve birleştirmek için genellikle kaynak makinası gerekir. Ağır olduklarından taşınabilmesi ve monte edilebilmesi için özel ekipmanlar gerektirir. Darbelerde kalıcı deformasyon yaşamaktadır Kolay işlenebilir. Kaynak dahil olmak üzere çok farklı yöntemler ile kolaylıkla işlenebilir, eklenebilir ve kurulum gerçekleştirilebilir. Kolay işlenebilir. Çok farklı yöntemler ile kolaylıkla işlenebilir, eklenebilir ve kurulum gerçekleştirilebilir…
Darbe Dayanımı Darbeye dayanmaz kırılır. Dayanıklıdır. Darbe etkisi ile kolayca deforme olur. Elastik olduğundan dolayı, darbe şiddetine bağlı olarak eğilir, kırılmaz. Darbeye dayanıklıdır…